Алергія у тварин
Алергія - захворювання, яке розвивається в результаті гіперчутливості організму до певного антигену (алергену). Залежно від джерела подразника, виділяють такі види алергії
- харчова алергія;
- алергія на укуси комах (у тому числі алергічний блошиний дерматит);
- атопічний дерматит;
- контактний дерматит;
- алергія на лікарські препарати;
- аутоіммунна алергічна реакція.
Для домашніх вихованців найбільш характерні алергія на блошину слину, атопічний дерматит і харчова алергія. Контактний дерматит, алергія на лікарські препарати і аутоімунні реакції зустрічаються набагато рідше. Також, варто розрізняти поняття харчової алергії і харчової непереносимості. Незважаючи на схожі симптоми, механізм розвитку харчової непереносимості заснований на ферментативній недостатності і не пов'язаний з роботою імунної системи.
Симптоми алергії
У тварин симптоми алергічної реакції проявляються по-різному, в залежності від виду алергену, шляхи його надходження, кількості та рівня чутливості організму до нього. Симптоми даного захворювання можуть проявитися у вигляді шкірних реакцій, запалення слизових і кишкових розладів.
До шкірних проявів у собак можна віднести лущення, набряклість, гіперемія, екземи, висипання, випадання шерсті і наявність сильного свербіння. Симптоми алергії найчастіше розвиваються в області пахв, живота, внутрішньої поверхні стегна, морді та шиї. Запалення розвивається і в вухах, відзначається почервоніння і набряклість зовнішнього слухового проходу, збільшення кількості виділеної сірки. Для кішок більш характерно випадання вовни без ознак сверблячки і гіперемії з утворенням струпів.
Найбільш яскравими проявами з боку шлунково-кишкового тракту є блювота, діарея, запор.
До основних проявів алергічної реакції відносять запалення слизових оболонок. При цьому спостерігається сильна сльозотеча, виділення з носу і чхання.
Діагностика алергії
Диференціювати алергію від інших шкірних захворювань вкрай складно, тому необхідно звернеться до ветеринарного лікаря з даною проблематикою. При діагностиці алергії враховують симптоми і дані анамнезу. В першу чергу виключають паразитарні, бактеріальні, грибкові та вірусні захворювання. З цією метою лікар ветеринар проводить дослідження зіскрібків з шкіри, мазків відбитків, бак. посів ексудату.
В якості основного методу діагностики використовується метод виключаючої дієти курсом 2-3 місяці, з подальшою провокацією їжею, якою годували раніше (1-2 тижні). Такий підхід, дозволяє визначити взаємозв'язок алергії з харчуванням і відрізнити харчову алергію від атопічного дерматиту та контактного дерматиту. Використовують для цих цілей лікувальний гіпо- або аналергенні корми. Прикладом таких кормів можуть служити Royal Canin Hypoallergenic, Pro Plan HA, Hills DD.
Якщо після зміни раціону годівлі симптоми повністю зникають, а при проведенні провокації вони поновлюються, тоді в цьому випадку є харчова алергія. Якщо ж ступінь свербіння і почервоніння не знижуються або свербіж припинився, а провокація не викликає симптомів захворювання, значить причина алергічної реакції ніяк не пов'язана з харчуванням. Бувають випадки коли ознаки алергії повністю не проходять під час виключаючої дієти, а в період провокації вони посилюються. У таких випадках припускають, що на організм тварини впливають відразу кілька алергенів.
Лікування алергії
Лікування завжди комплексне і залежить від виду алергену і шляхи його проникнення. Тому, основна мета при лікуванні алергії, незалежно від причин її виникнення, - це виняток можливого контакту тварин з алергеном, загальна і місцева медикаментозна терапія. Лікар може призначити антигістамінні або стероїдні протизапальні препарати, якщо у тварини дуже сильний свербіж, щоб полегшити його стан. Власник в свою чергу повинен регулярно обробляти уражені ділянки шкіри антисептичними засобами, для попередження занесення вторинної мікрофлори.
Алергія на блошину слину. Для лікування даного виду алергії необхідно проводити своєчасну обробку тварини від бліх і глистів. Профілактику блошинії інвазії здійснюють 1 раз на місяць. Для цього застосовують краплі від бліх , спреї, протиблошині нашийники. Для собак існують таблетовані форми протиблошиних засобів. По можливості необхідно використовувати препарати, діючі речовини яких мають крім контактного ще й репеллентну дією. Таким чином, ви ще більше знизите ймовірність контакту з блохами. Так само, слід проводити регулярну обробку квартири або будинку такими препаратами як Неостомазан, Дельтаметрин, Еткосан.
Харчова алергія. В цьому випадку переглядають раціон харчування тварини і виключають з нього компоненти, що викликають алергічну реакцію. Для цього, як правило, необхідно змінити основне джерело білка в їжі. Якщо ви годуєте тварину комерційним сухим кормом, вам не обов'язково міняти його марку, можна підібрати корм того ж виробника тільки з іншим складом. У важких випадках харчової алергії, лікар може призначити гіпоалергенний корм на постійній основі.
Алергія на компоненти зовнішнього середовища. Труднощі боротьби з атопічним дерматитом полягає в складності його діагностики. Визначити, що конкретно викликає алергію у вашого вихованця вкрай складно. Тому необхідно по можливості максимально виключити можливі джерела алергену з довкілля вашого улюбленця. Це можуть бути килими, пір'яні подушки, стара підстилка, квітковий пилок, миючі засоби, пил і багато іншого. Таким чином, ви зможете забезпечити тварині комфортне проживання.
Профілактика алергії
Уникнути алергії неможливо, тому що реакція організму на ту чи іншу речовину непередбачувана. Однак, можна зменшити шанси на її появу. Для цього:
1. Стежте за правильним харчуванням тваринного і якістю їжі. Не варто вводити в раціон такі продукти як соя, пшенична, кукурудзяна і ячна крупа, молоко, червоні овочі і фрукти, борошняні вироби. Солодощі, смажені і жирні продукти тваринам протипоказані в принципі;
2. Своєчасно обробляйте тварину від бліх і глистів;
3. Ведіть запис засобів, які ви застосовували для своєї тварини. Якщо у вашого улюбленця виникне алергічна реакція на той чи інший засіб, ваша пильність допоможе лікарю визначити діючу речовину даного препарату і не допустити його повторне використання;
4. Не забувайте про те, що деякі породи собак (німецька вівчарка, золотистий ретривер, бігль, мопс, такса, спанієль і ін) та кішок (шотландська, британська, сіамська, перська) більш схильні до появи алергічних реакцій.
У разі виявлення симптомів захворювання необхідно звернутися до ветеринарного лікаря.